Se ti je že kdaj zgodilo, da si si postavil/a cilj z veliko zagnanostjo, potem pa se je nekje na poti zalomilo? Morda je bil cilj, da boš vsak dan telovadil/a ali pa, da boš prebral/a določeno število knjig v enem letu. Na začetku je šlo vse gladko, toda nato so se začele pojavljati ovire – službene obveznosti, družinske zadeve ali preprosto izguba motivacije. Zakaj se to zgodi? Pogosto razlog tiči v načinu, kako so cilji zastavljeni in kako jih poskušamo doseči.
Cilji predstavljajo razkorak med trenutnim in želenim stanjem, kar v nas spodbuja motivacijo. Teorija postavljanja ciljev, ki sta jo razvila Locke & Lacham, poudarja, da so cilji ena najmočnejših strategij za doseganje uspeha, vendar le, če so pravilno zastavljeni. Raziskave kažejo, da specifični in težki cilji vodijo k boljšemu uspehu kot enostavni ali nejasni cilji. Pomembno je, da cilji predstavljajo izziv, so osredotočeni, merljivi in prilagodljivi. Uspešnost pri doseganju ciljev je pogosto povezana s samoučinkovitostjo, preteklimi dosežki in družbenimi vplivi. Poleg tega je pomembno, kako posameznik doživlja cilje – kot izziv ali grožnjo – saj to vpliva na njegovo uspešnost. Skupinski cilji zahtevajo dodatno usklajevanje, saj konflikti med individualnimi in skupinskimi cilji lahko vplivajo na uspeh skupine. Postavljanje ciljev, bodisi zavestno ali podzavestno, usmerja vedenje in prispeva k boljšemu doseganju rezultatov.
Po metodologiji postavljanja ciljev OKR (Objective and Key Results) bi si morali postavljati cilje, za katere smo 70 odstotkov prepričani, da jih lahko dosežemo. Cilji morajo biti ambiciozni, tako da nas navdihnejo in nas zjutraj spravijo ven iz postelje.
Čeprav je pomembno, da nas cilji izzovejo, nas lahko preveč zahteven cilj pogosto obremeni do te mere, da ga hitro opustimo. Zato je pomembno, da so cilji jasni in osredotočeni. Na primer, namesto da bi si zadali splošen cilj, kot je “izboljšati produktivnost”, je bolje določiti osredotočen cilj, kot je “povečati produktivnost za 15 % v naslednjih treh mesecih z izboljšanjem delovnih procesov in uvajanjem novih orodij za upravljanje nalog.”
Koncept SMART ciljev (Specifični, Merljivi, Dosegljivi, Relevantni, Časovno opredeljeni) je splošno znan, vendar je kljub temu pomembno poudariti, da morajo biti cilji natančni in merljivi. Bolj kot je cilj jasno določen in merljiv, lažje je oblikovati načrt in spremljati napredek. Pri postavljanju takšnih ciljev si lahko pomagamo z naslednjimi vprašanji:
Cilji so učinkoviti le, če so relevantni. Pogosto se zgodi, da cilji skozi leto postanejo zastareli in s tem nepomembni. Raziskave Bersin & Associates kažejo, da organizacije, ki redno pregledujejo svoje cilje, bistveno prekašajo tiste, ki uporabljajo letne programe.
Tudi pri osebnih ciljih je pomembno, da jih skozi čas redno pregledujemo in posodabljamo. Ohranjanje ciljev relevantnih nam omogoča, da ostanemo osredotočeni in motivirani za njihovo dosego. Spremljanje napredka nam omogoča, da prilagajamo svoje pristope in strategije ter tako dosežemo želene rezultate.
Zdaj, ko smo spoznali ključne lastnosti učinkovitega postavljanja ciljev, je pomembno, da se ozremo tudi na morebitne pasti, ki prežijo na poti do njihove uresničitve:
Ko se znajdemo v vse-ali-nič mentaliteti, se odločimo, da bomo svojemu cilju sledili brez prilagajanja ali priznavanja manjših uspehov. Namesto da bi videli vsak majhen korak naprej kot dosežek, se nam vsaka napaka zdi kot popoln neuspeh.
Seveda je lažje reči, kot storiti, pa vendar je tu kratek opomnik: Cilja ne dosežemo čez noč. Namesto da bi videl vsak majhen korak kot nepomemben, ga obravnavaj kot pomemben del poti do cilja. Redno pregledovanje napredka in prilagajanje cilja po potrebi, ti lahko pomaga ostati na pravi poti.
O tunelskem vidu govorimo takrat, ko se osredotočimo samo na cilj in izgubimo sposobnost opazovanja in prilagajanja glede na okoliščine. To lahko vodi v zanemarjanje drugih pomembnih dejavnikov ali priložnosti.
Pomembno je, da ohranimo širši pogled in ostanemo odprti za prilagoditve. Redno preverjanje napredka in okolice ter prilagajanje ciljev in strategij je ključno, saj se okoliščine nenehno spreminjajo. To omogoča, da ne vztrajamo pri strategiji, ki je morda delovala v preteklosti, zdaj pa ni več učinkovita.
To se zgodi, ko ni nobenih zunanjih ali notranjih mehanizmov, ki bi nas ohranjali odgovorne za svoje cilje. Brez tega lahko izgubimo motivacijo ali se hitro odvrnemo od ciljev.
Vzpostavi sistem odgovornosti, ki vključuje redno spremljanje in poročanje o napredku. Lahko se dogovoriš z nekom, ki ti bo pomagal ohranjati odgovornost, ali pa vodiš dnevnik napredka, kjer zapisuješ svoje dosežke in izzive.
Ta past se pojavi, ko cilje postavimo na podlagi stvari, ki jih ne moremo popolnoma nadzorovati, kot so druge osebe ali okoliščine. To lahko privede do občutka brezupa ali izgube motivacije, če se stvari ne odvijajo po naših pričakovanjih.
Postavljaj si cilje, ki so v tvoji moči in nadzoru. Osredotoči se na procesne cilje, ki jih lahko dosežeš z lastnim trudom in prizadevanjem, namesto na izidne cilje, ki so odvisni od zunanjih dejavnikov. Na primer, namesto cilja “pridobiti določeno pozicijo v službi,” si postavi cilj “izboljšati svoje veščine in povečati svojo mrežo stikov.”
Postavljanje ciljev je umetnost, ki zahteva ravnovesje med jasnostjo, navdihom in prilagodljivostjo. Z upoštevanjem teh načel in izogibanjem pogostim pastem boš lahko postavil/a cilje, ki te bodo vodili k dolgoročnemu uspehu in osebni rasti.
Locke, E. A., & Latham, G. P. (2006). New Directions in Goal-Setting Theory. Current Directions in Psychological Science, 15(5), 265-268.
https://www.linkedin.com/pulse/characteristics-effective-goals-tips-setting-nemhealth-g0yhc/
https://www.reflektive.com/blog/goal-setting-process/
https://hernewstandard.com/9-common-pitfalls-of-goal-setting/
https://fullfocus.co/goal-setting-pitfalls/
V kolikor želite narediti nekaj dobrega zase in za svoje dobro počutje, vam lahko prav pridejo naše e-knjige.
E-knjiga za dobro samopodobo pripomore k krepitvi samopodobe in boljši predstavi o sebi.
E-knjiga za lažje obvladovanje anksioznosti oziroma tesnobe, omogoča lažje soočanje z anksioznimi občutki, obvladovanje misli in spopadanje z omejujočimi prepričanji.
E-knjiga za lažje obvladovanje stresa in preprečevanje izgorelosti omogoča boljše razumevanje stresnega odziva, lažje soočanje s stresnimi dogodki ter pomaga pri iskanju rešitev za učinkovito soočanje s skrbmi in napetostmi.