V vse hitrejšem tempu sodobnega življenja se nam nemalokrat zgodi, da pozabimo na najpomembnejšo osebo v našem življenju -nase. Pogosto smo v nenehnem hitenju, saj moramo izpolnjevati številne obveznosti, želimo dosegati cilje, ki smo si jih zastavili, poleg tega pa poskušamo zadovoljiti pričakovanja drugih. Tako se hitro zgodi, da si pozabimo vzeti trenutek zase in se vprašati: “Zakaj pravzaprav delam to, kar delam? Kaj je tisto, kar me žene naprej? Ali me to še vedno osrečuje? Je moj cilj ostal isti, ali se je spremenil?” V takih trenutkih nam prav samorefleksija lahko pomaga do boljšega razumevanja našega notranjega življenja.
Samorefleksija je zavestno in načrtno razmišljanje o lastnem počutju, mislih, vedenju, ciljih, delovanju na poti do ciljev, odnosu do sebe, medsebojnih odnosih ter dogodkih v življenju. Lahko bi jo opisali kot introspekcijo ali pogled vase, saj gre za raziskovanje vsega, kar se dogaja v naši notranjosti, kar običajno ni nujno, da se zavedamo. Samorefleksija spodbuja vprašanja, ki zahtevajo več razmisleka in običajno ne pridejo na površje v vsakdanjem življenju. Samorefleksija predstavlja pot osebne rasti, pomaga pri doseganju ciljev, pomaga nam razumeti sebe in svoje reakcije ter delovati bolj v skladu s svojimi vrednotami.
Samorefleksije se lahko poslužujemo na različnih področjih našega življenja, pri čemer je pri vsakem področju potrebno ubrati specifičen pristop.
Samorefleksija se prav tako lahko razlikuje glede na to, kako jo časovno omejimo. Na primer, dnevna refleksija vključuje kratko pregledovanje svojega dne; vsak dan si lahko vzamemo nekaj minut časa in se vprašamo, kaj so bile tri najboljše stvari, ki so se nam zgodile, kakšno je bilo naše počutje čez dan ter kaj nas je spodbujalo ali oviralo. Tedenska refleksija pa omogoča celostnejši pogled na pretekli teden in naše dosežke ter izzive, medtem ko letna refleksija omogoča, da se osredotočimo na daljši časovni okvir in postavimo nove cilje za prihodnost.
Samorefleksija nam omogoča, da na svoje počutje, vedenje ali situacije pogledamo z različnih zornih kotov, kar nam pomaga razjasniti misli, čustva in telesne občutke ter sprejemati bolj premišljene odločitve. Z njo lahko tudi prepoznamo vzorce v našem razmišljanju in delovanju ter se tako učimo iz preteklih izkušenj.
Samorefleksijo lahko vključimo v svoje življenje na različne načine. Na primer, lahko si zastavljamo vprašanja, ki spodbujajo razmislek o našem počutju, mislih, čustvih, vedenju in odnosih. Takšna vprašanja so pogosto odprtega tipa in zahtevajo poglobljen odgovor, ki lahko razkrije različne vidike naše osebnosti in življenja. Primeri vprašanj, ki si jih lahko zastavimo, so na primer:
Vodenje dnevnika je prav tako eden od načinov, s katerim lahko spodbudimo samorefleksijo. Zapisovanje svojih misli, občutkov, tegob ter vprašanj je odličen način izražanja samega sebe, ki nam omogoča, da se kadarkoli ozremo nazaj, in pridobimo vpogled v lastno rast in razvoj. Ko redno beležimo svoje izkušnje, opazovanja in ugotovitve, ustvarjamo ne le dragocen vir informacij o sebi in svojem življenju, temveč tudi postajamo bolj pozorni na naše občutke in odzive na različne situacije.
Še ena od močnih praks, ki spodbuja samorefleksijo je meditacija. Ni nujno da je posebno dolga -včasih je dovolj le nekaj minut v tišini, da umirimo svoj um, in nato pazljivo spremljamo, katere misli se nam porodijo v glavi. Tukaj govorimo o konceptu “čuječnosti” oz. v angleščini “mindfulness”. Le ta je opredeljena kot “nepresojajoče zavedanje svojega doživljanja v sedanjem trenutku, kjer se posameznik zaveda svojih misli, čustev in razpoloženja ter telesnih občutkov kakor tudi zunanjega dogajanja (npr. zvokov, oblik, barv …), takih kot so, brez da bi se svojemu doživljanju izogibal ali pred njim bežal” (Černtič, 2011).
Kot zadnje se lahko poslužujemo tudi različnih aplikacij, ki posameznikom omogočajo učinkovito izvajanje samorefleksije (npr. e2grow, Five Minute Journal, …).
Samorefleksija je dragoceno orodje, ki nam pomaga razumeti sebe, prepoznati svoje potrebe in želje ter uskladiti svoje cilje z osebnimi vrednotami. V hitro spreminjajočem se svetu, kjer nas obveznosti pogosto preplavijo, je pomembno, da si zavestno vzamemo čas za introspekcijo in samorefleksijo. Metode, kot so vodenje dnevnika, meditacija in čuječnost, nam omogočajo, da globlje spoznamo svoje misli in čustva ter izboljšamo svoje odzive na izzive. Z vključevanjem samorefleksije v svoje življenje, bodisi dnevno, tedensko ali letno, si lahko zagotovimo bolj uravnoteženo, izpolnjeno in smiselno življenje.
Hilden, S., & Tikkamäki, K. Reflective Practice as a Fuel for Organizational Learning.
Fook, J. (Chapter 23). Reflective Practice and Critical Reflection. In “Handbook for Practice Learning in Social Work and Social Care: Knowledge and Theory”
“Reflection, Reflective Practice and Organizing Reflection” – Russ Vince and Michael Reynolds
https://www.zadusevnozdravje.si/pomagam-sebi/nasveti-za-boljse-pocutje/kaj-je-samorefleksija-in-kako-se-je-lotiti/ (program MIRA, NIJZ)
Dishon N, Oldmeadow JA, Critchley C, Kaufman J. The effect of trait self-awareness, self-reflection, and perceptions of choice meaningfulness on indicators of social identity within a decision-making context. Front Psychol. 2017;8:2034. doi:10.3389/fpsyg.2017.02034
V kolikor želite narediti nekaj dobrega zase in za svoje dobro počutje, vam lahko prav pridejo naše e-knjige.
E-knjiga za dobro samopodobo pripomore k krepitvi samopodobe in boljši predstavi o sebi.
E-knjiga za lažje obvladovanje anksioznosti oziroma tesnobe, omogoča lažje soočanje z anksioznimi občutki, obvladovanje misli in spopadanje z omejujočimi prepričanji.
E-knjiga za lažje obvladovanje stresa in preprečevanje izgorelosti omogoča boljše razumevanje stresnega odziva, lažje soočanje s stresnimi dogodki ter pomaga pri iskanju rešitev za učinkovito soočanje s skrbmi in napetostmi.